- 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej
- Informujemy, że 16.01.2025r. Kasa Biletowa TZR będzie nieczynna, przepraszamy
XXXIX Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Giovanni Perluigi da Palestrina - Canticum Canticorum - koncert kameralny w wykonaniu zespołu wokalnego Polyphonica Ensemblekościół MB Bolesnej, ul. F. Rybnickiego 2
Giovanni Perluigi da Palestrina - Canticum Canticorum - koncert kameralny w wykonaniu zespołu wokalnego Polyphonica Ensemble z Krakowa w składzie: Antonina Ruda – sopran, Ilona Szczepańska – alt, Piotr Szewczyk – tenor, Dominik Czernik – tenor, Marek Opaska - bas, prowadzenie.
Kościół Matki Bożej Bolesnej w Rybniku, ul. Franciszka Rybnickiego 2. Wstęp wolny
- 15.09.2024, godz. 17.30Kup bilet
Giovanni Pierluigi da Palestrina (c. 1525 - 1594) jest jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych twórców w historii muzyki. Jego styl wpłynął zarówno na jemu współczesnych, jak i potomnych, a jego dzieła studiowali Heinrich Schütz i Johann Sebastian Bach. Felix Mendelssohn-Bartholdy uważał go za równego z Bachem, Mozartem i Beethovenem. Jego styl, tzw. stile osservato, cechujący się linearnością melodii i transparentnością tekstu jest uważany za wzór wielogłosowej muzyki sakralnej.
Canticum Canticorum, czyli Pieśń nad Pieśniami od wieków stanowi źródło natchnienia dla literatury, sztuk pięknych i muzyki. Inspiracji w tym wymykającym się jednoznacznej interpretacji erotyku szukali m in. Salvador Dalí, Marc Chagall, Vangelis czy David Lang, komponując utwór „Just (After Song of Songs)” który stał się częścią ścieżki dźwiękowej do filmu „Młodość” Paolo Sorrentino.
Czwarta Księga Motetów Palestriny to jeden z jego najobszerniejszych zbiorów. Skomponowana i wydana drukiem w Rzymie w roku 1584, czyli dokładnie 440 lat temu, składa się z 29 pięciogłosowych motetów do tekstów zaczerpniętych właśnie z biblijnej Pieśni nad Pieśniami.
Mężczyzna i Kobieta, Oblubieniec i Oblubienica, Chrystus i Kościół, Bóg i Izrael. Niezależnie od tego, jak spojrzymy i kogo dostrzeżemy, dosłownie, czy alegorycznie, niezaprzeczalnie obcujemy z jednym z najpiękniejszych poematów miłosnych, ubranym w muzyczną szatę przez geniusza renesansowej polifonii wokalnej.
Marek Opaska