- 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej
- Informujemy, że 22.01.2025 Kasa Biletowa TZR będzie nieczynna, przepraszamy
"Baśń o dwóch braciach" - Teatr Akademia WyobraźniWspieramy odbudowę Teatru Akademia Wyobraźni
Spektakl z dużymi kukłami (wielkości człowieka) na kanwie pięknej, ludowej legendy. Pełna ciepłego humoru i mądrości historia opowiadana jest przez narratora – gawędziarza i grajka. Jego słowa ilustrują działania dużych kukieł, których rzeźba oddaje doskonale charaktery postaci.
W spektaklu – obok dorosłych aktorów - występuje także grupa dzieci uczestniczących w warsztatach prowadzonych przed spektaklem, które animują proste kukiełki przedstawiające dzieci Biedy – postaci z kręgu ludowej fantazji a także Szewca i Młynarza – tytułowych braci. Całości dopełnia malarska dekoracja inspirowana ludowym malarstwem.
Premiera odbyła się w grudniu 1996 roku na jednym z wrocławskich podwórek (wówczas spektakl nosił tytuł „O tym jak Bieda tańczyła”) i od tego czasu przedstawienie grane jest z wielkim powodzeniem nieodmiennie śmiesząc i wzruszając zarówno dzieci jak i dorosłych.
To niezwykły spektakl: dziwaczna Bieda – śmieszna i trochę przerażająca zarazem – tańczy i psoci, Pan Jezus, wiszący na krzyżu, uśmiecha się i żartuje – ale też karci i napomina zupełnie prostymi i krewkimi słowami, a przeżycia rzeźbionych postaci bardziej oddają gesty ich dłoni niż zastygłe w charakterystycznym rysunku twarze.
scenariusz, reżyseria: Jacek Zuzański, Paweł Pawlik,
projekt lalek: Jacek Zuzański
scenografia: Alicja Pietrucka, Piotr Kochanowski
Bilety: 20 zł dzieci | 35 zł dorośli
- 28.02.2025, godz. 18.00kup bilethttps://bilety.teatrziemirybnickiej.pl/event/view/id/487041
Drodzy Przyjaciele!
NASZ TEATR „AKADEMIA WYOBRAŹNI” od siedmiu lat działał na Rynku w Lądku-Zdroju.
Przez te lata odwiedziły nas setki zadowolonych, a nawet zachwyconych Widzów.
Graliśmy spektakle familijne dla dużych i małych.
Niestety, zostaliśmy dotknięci przez kataklizm powodzi i straciliśmy wszystko.
Po pęknięciu tamy w pobliskim Stroniu Śląskim woda niszczyła dosłownie wszystko – to nie było po prostu zalanie. Woda, gruz, kamienie, kawałki drewna, szlam wtargnęły przez rozbite szyby witryn do pomieszczeń teatru i pracowni. Fala uderzeniowa zniszczyła nam wszystko. Część lalek udało się wydobyć ze szlamu i gruzu i poddać renowacji.
Właśnie tymi lalkami zagramy dla Was spektakl.
„Baśń o dwóch braciach” to nasz najstarszy spektakl. Powstał we Wrocławiu w 1996 roku – a to oznacza, że te lalki przeżyły także powódź w 1997 roku.
Inne lalki przepadły. Musimy stworzyć na nowo do istniejących scenariuszy.
Wiele osób pyta, kiedy znowu zagramy przedstawienie?
A my im odpowiadamy: już niedługo!
Mamy wielu przyjaciół i wiemy, że nas nie opuszczą.
Wiemy, że możemy liczyć na Waszą pomoc.
Bo teatr to nie tylko lalki i rekwizyty, nie tylko pomieszczenie przy Rynku.
Teatr to spotkanie z widzami, bez których żadne przedstawienie nie ma sensu.
Teatr Lądek-Zdrój | Ladek-Zdroj | Facebook
PROSIMY O POMOC w reaktywacji naszego teatru.
z poważaniem
Paweł Pawlik
Akademia Wyobraźni
akademia.wyobrazni@wp.pl
Teatr Akademia Wyobraźni powstał we Wrocławiu przed ponad dwudziestu laty prowadząc działalność z zakresu edukacji kulturalnej i animacji społeczno-kulturalnej, a także produkując spektakle teatralne – głównie lalkowe lub plenerowe (teatr uliczny)
Początkowo działalność ta skupiała się na wrocławskich podwórkach zagrożonych społeczną marginalizacją oraz w miasteczkach i wioskach, do których teatr dociera rzadziej lub wcale. Prowadziliśmy także „laboratorium teatralne” – projekty badawcze z zakresu antropologii kulturowej i nowoczesnych technik teatralnych, współpracując m. in. z Ośrodkiem Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Wydziałem Lalkarskim wrocławskiej filii Akademii Teatralnej. Nasze doświadczenia i poszukiwania realizowaliśmy w formie warsztatów, lekcji teatralnych, spektakli a także międzynarodowej wymiany kulturalnej z Niemcami, Francuzami, Hiszpanami, Portugalczykami, Ukraińcami, Bośniakami i Czechami.
Od ponad dziesięciu lat współpracuje żywo z teatrami z Czech, badając formy teatru obecne w przebogatej tradycji naszych południowych sąsiadów. Te badania były już dwukrotnie dofinansowane przez Ministra Kultury.
Obecnie działalność Stowarzyszenia skupia się na prowadzeniu nieinstytucjonalnego teatru lalkowego w Lądku-Zdroju. Produkując spektakle lalkowe dla rodzin badamy bogatą i coraz bardziej zapoznaną tradycję teatru lalkowego a także, antropologiczne i psychologiczne aspekty baśni.
Posiadamy rekonstrukcję dawnej, wędrownej sceny pacynkowej, a także marionetkową scenę typu czeskiego oraz bogaty zestaw lalek stolikowych, plenerowych i innych, a nasze spektakle oparte są na najlepszych opracowaniach arcydzieł kultury ludowej i tradycyjnej.
Teatr działa w ramach stowarzyszenia „Akademia Wyobraźni” – Program Działań Teatralnych.
“Akademia Wyobraźni” - Program Działań Teatralnych
ul. Henryka Probusa 9/4
50-242 Wrocław
NIP 8982103147
REGON 020460045
KRS 0000273269
stowarzyszenie reprezentują:
prezes - Paweł Pawlik
sekretarz - Joanna Cieśla