• 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej
Festiwal

38.Silesian Jazz Meeting: Big Band Śląski pod kier. Grzegorza Nagórskiego feat. Aga Zaryan & Bernard Maseli

Drugiego dnia Silesian Jazz Meeting, w dwuczęściowym koncercie zobaczymy i usłyszymy, prowadzony przez Grzegorza Nagórskiego siedemnastoosobowy Big Band Śląski, z którym w rolach solistów wystąpią Aga Zaryan - znakomita wokalistka oraz Bernard Maseli - mistrz wibrafonu.

BIG BAND ŚLĄSKI pod kier. Grzegorza Nagórskiego feat. AGA ZARYAN & BERNARD MASELI

Big Band Śląski to wyjątkowa w skali kraju formacja muzyczna prowadzona przez wybitnego muzyka, kompozytora i dyrygenta, Grzegorza Nagórskiego. Od 2020 roku pod jego okiem pracuje roku siedemnastu utalentowanych i doświadczonych muzyków, w większości absolwentów legendarnego już „V Wydziału” (obecnie Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach).

Członkami orkiestry są laureaci ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów muzycznych, instrumentaliści i soliści uczestniczący w prestiżowych festiwalach jazzowych, również nauczyciele i wykładowcy akademiccy związani ze śląskim, ogólnopolskim oraz międzynarodowym środowiskiem jazzowym.

Kierownikiem artystycznym Big Bandu Śląskiego jest Grzegorz Nagórski – znamienity muzyk, kompozytor, pedagog, uznany w Polsce i na świecie puzonista i euphonista. Ma w dorobku kilkadziesiąt nagranych płyt, liczne trasy koncertowe w Polsce i za granicą, a od roku 1996 regularnie zajmuje pierwsze miejsce w ankietach JAZZ TOP magazynu „Jazz Forum” w kategorii „najlepszy polski puzonista jazzowy”. Jest profesorem sztuk muzycznych, wykładowcą katowickiej Akademii Muzycznej.

W listopadzie 2022 roku orkiestra wydała swoją pierwszą płytę pt. „A Wide Spectrum”, okrzykniętą przez krytyków oraz znawców muzyki jazzowej, najlepszą w historii polskiej orkiestrowej muzyki jazzowej płytą Big Bandu w naszym kraju. Kompozycje na płytę napisali Michael Philip Mossman (amerykański trębacz, kompozytor, aranżer o polskich korzeniach), Tim Walters również amerykański kompozytor i aranżer, Michał Tomaszczyk pierwszy puzonista Norrbotten Big Band w Szwecji, Grzegorz Nagórski lider zespołu, a także dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach Paweł Tomaszewski.

Mistrz Jan Ptaszyn Wróblewski w swojej audycji „Trzy kwadranse Jazzu” z dnia 19 grudnia 2022 roku powiedział „...nagle znienacka, dostałem płytę, która dosłownie powaliła mnie i przygwoździła do podłogi. Drodzy państwo jeszcze nigdy w Polsce nie mieliśmy tak wspaniałego Big Bandu, jak ten właśnie BIG BAND ŚLĄSKI. Oklaski, nie wiem dla kogo za ten pomysł”.

Big Band Śląski ma na swoim koncie wiele koncertów w tym telewizyjnych i radiowych. W roku 2022 wystąpił w programie Scena Muzyczna TVP Kultura. Zrealizował ok. 30 premierowych programów.
Od lipca 2023 roku funkcjonuje jako Stowarzyszenie „Big Band Śląski". 22 września 2023 roku zespół wystąpił na antenie Radiowej Dwójki z koncertem transmitowanym na żywo otwierającym cykl Jazz.pl 2023/2024 w Studio S1 im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
W repertuarze koncertowym „Big Bandu Śląskiego” znalazły się nie tylko autorskie programy „Latin Jazz” „Big Band Śląski Elektrycznie” „Christmas Time” czy koncerty z muzyką mistrzów jazzu np: Wayne'a Shortera, Joe Henderson,
Boba Mintzera, Cedara Waltona, Chicka Corei, Dave'a Brubecka, Clifforda Browna, Pata Metheny'ego, Johna Coltrane’a, Freddie Hubbarda, Kenny Wheelera, Counta Basiego, T. Jones & M. Lewis Orchestra.

Patronat honorowy nad Big Bandem Śląskim objął w styczniu 2024 roku Bogdan Zdrojewski, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

AGA ZARYAN
Twórczość Agi Zaryan to kwintesencja tego, co najlepsze w historii jazzu, to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie Artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.
Jako pierwsza polska Artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak: Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.
Aga Zaryan jest laureatką najważniejszych nagród w świecie muzycznym, uznana za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce (kilkunastokrotna zwyciężczyni ankiety Jazz Top – w kategorii wokalistka jazzowa roku magazynu Jazz Forum).
W 2022 roku artystka wydała swój jedenasty album zatytułowany „SARA” który skłonił krytyków do przyznania Adze tytułu najlepszej polskiej wokalistki jazzowej roku – JAZZ TOP 2022. Artystka z albumem „SARA” dostała również nominację do Fryderyków w 2023.
Rekordowa sprzedaż jej albumów udowadnia, że ambicja i wysublimowany styl pozwalają dotrzeć do szerokiego grona publiczności. Artystka podbija serca publiczności od Tokio poprzez Nowy York, koncertując na całym świecie.
Aga Zaryan jest również aktywną działaczką społeczną, m.in: Ambasadorką PAH, sojuszniczką KPH. Za swoją działalność została wyróżniona nagrodą Gwiazda Dobroczynności 2017.

BERNARD MASELI
Karierę rozpoczął w 1985r. wraz z zespołem „WALK AWAY” na festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, gdzie zdobył główną nagrodę solistyczną, a zespół pierwsze miejsce w swojej kategorii. Wraz z zespołem „WALK AWAY” nagrał jedenaście płyt długogrających i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą (czterokrotnie festiwal „Jazz Jamboree” w Warszawie, „Jak-Jazz” w Indonezji, wielkie trasy koncertowe wraz z Urszulą Dudziak, wspólna trasa koncertowa z legendarnym trębaczem Milesem Davisem jako tzw. support).
W latach 1985-87 współpracował z zespołem „YOUNG POWER”, z którym nagrał dwie płyty. W 1992 roku wraz z pianistą Zbigniewem Jakubkiem zakłada duet pod nazwą „BACK IN” (dwie płyty). Od 1995 roku rozpoczyna trwająca do dziś współpracę ze znakomitym basistą Krzysztofem Ścierańskim (początkowo jako trio „MUSIC PAINTERS” wraz z perkusjonalistą Jose Torresem, ostatnio jako duet „Big 2″). Od kilku lat zajmuje się również produkcją muzyczną. Jako producent zaistniał płytami „Tylko Chopin” dla Lory Szafran, płytą „Melodies” Anny Serafińskiej, płytą „Colors” zespołu Colors oraz wszystkimi albumami formacji „THE GLOBETROTTERS”. Od 26 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon, w ankiecie „Jazz Top” miesięcznika „Jazz Forum” oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer. Od 28 lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Katowickiej Akademii Muzycznej, gdzie m.in. prowadzi utworzoną prze siebie pierwszą w kraju klasę wibrafonu jazzowego.W roku 2017 uzyskał tytuł Profesora Zwyczajnego.
W 1999 roku wraz z saksofonistą Jerzym Główczewskim i wokalistą Kubą Badachem, utworzył pierwszy swój projekt autorski pod nazwą „The Globetrotters”. Zespół w krótkim czasie zdobył dużą popularność wśród fanów, czego wyrazem są cztery płyty oraz blisko 500! zagranych koncertów i współpraca z gwiazdą instrumentów perkusyjnych Nippy Noya (Indonezja).Od 2006r wraz z Krzysztofem Ścierańskim,Markiem Raduli oraz Paulem Vertico jest członkiem formacji „COLORS”.W 2004 roku nawiązuje współpracę z wyśmienitym kompozytorem Zbigniewem Preisnerem który w 2007 roku zaprasza go do nagrania płyty”Silence, Night And Dreams”.Płyta została nagrana w gwiazdorskiej obsadzie m.in.Teresa Salgueiro-voc, Lars Danielsson-bass, John Parricelli-guit.Trasa promująca ten album obejmowała tak prestiżowe sceny jak amfiteatr Herodes Atticus on the Acropolis w Atenach gdzie w 2007 w obecności ponad 4 tys.słuchaczy odbyła się światowa premiera albumu.W 2009 roku rozpoczyna również swój nowatorski solowy projekt pod nazwa „DIARY” w którym w maksymalnym stopniu eksploruje możliwości współczesnej elektroniki.W 2011 roku jako jeden z nielicznych polskich muzyków jazzowych otrzymuje zaproszenie do współpracy z amerykańskim kwartetem pod wodzą gitarzysty Deana Browna (Dean Brown, Marvin „Smitty” Smith, Hadrien Feraud, Bernard Maseli) i odbywa entuzjastycznie przyjęte tournee (Europa,Japonia)oraz nagrywa płytę Browna „Unfinshed Business” oraz „Rolajafufu”.Współpraca ta trwa do dnia dzisiejszego.Od 2013 roku prowadzi kolejną swoją formację autorską MaBaSo wraz z basistą Michałęm Barańskim i perkusistą Danielem Soltisem.Zespół ten ma już na swym koncie dwie płyty koncertowe.
Bernard Maseli współpracował między innymi z takimi muzykami jak: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Mino Cinelu, Nippy Noya, Bill Bruford, Dean Brown, Mike Stern, Frank Gambale, David Fiuczyński, Eric Marienthal, Bob Malac ,Bill Evans, Matthew Garrison,Manou Gallo,Paco Sery, Dave Samuels, Victor Mendoza, Marvin „Smitty” Smith, Hadrien Feraud, LInley Marthe, Gary Husband, Ewa Bem, Lora Szafran, Anna Maria Jopek, Grzegorz Skawinski, Mieczysław Szcześniak i wielu innych. Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji (również produkcje radiowe) i nagrał około sto płyt.

38.Silesian Jazz Meeting: Big Band Śląski feat. Aga Zaryan & Bernard Maseli

23.11.2024 | Godz. 18:00 | Bilety: 50 zł w przedsprzedaży do 30.10 | 70 zł od 1.11.2024 | Bilety z 20% zniżką dla posiadaczy Rybnickiej Karty Mieszkańca „Rybka” do kupienia wyłącznie w kasie biletowej TZR od 1.11.

38.Silesian Jazz Meeting: Big Band Śląski feat. Aga Zaryan & Bernard Maseli