50. Rybnickie Dni Literatury 2019 pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rybnika Piotra Kuczery

Program 50. Rybnickich Dni Literatury

10.10. godz. 18.00, Teatr Ziemi Rybnickiej, Galeria Oblicza
Wernisaż wystawy malarstwa Alojzego Błędowskiego

Wystawa malarska z okazji 55-lecia Teatru Ziemi Rybnickiej - Pawłowi Zientkowi, Przewodniczącemu Rady Miasta Rybnika w latach 1952 - 1971 inicjatorowi budowy teatru. Oprawa muzyczna: Wojciech Krusberski - akordeon. Galeria Oblicza. Wstęp wolny

Alojzy BłędowskiI urodził się w Gorzyczkach, w których uczęszczał też do szkoły podstawowej. Wykształcenie plastyczne uzyskał w Państwowym Ognisku Plastycznym w Rydułtowach (na jego talent zwrócił uwagę sam mistrz – Ludwik Konarzewski), a następnie (od 1960) w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. W szkole plastycznej zgłębiał tajniki tkactwa. Naukę szkolną przerwał po śmierci ojca, podejmując pracę w hucie „Silesia”, gdzie kierował oddziałem złocenia. W 1967 r. otworzył własną pracownię ceramiczną. Alojzy Błędowski uprawia malarstwo sztalugowe w technikach: olejnej, pastelowej i akwarelowej, wykonuje również rysunki piórkiem. Jest znakomitym rzemieślnikiem – co potwierdza najwyższe wyróżnienie miejscowego cechu – „Złote Ręce”, ale również wytrwałym artystą – niezwykle wszechstronnym, a przy tym niezwykle wprawnym w technikach, którymi się posługuje. Jest uczestnikiem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, krajowych i zagranicznych, na których prezentuje ceramikę, malarstwo, rzeźbę, fotografię i rysunek. Uprawia malarstwo w różnych technikach, stosując wielorakie podłoża, w tym płótno, deskę, szkło, porcelanę. W jego pracach można dostrzec wpływy kierunków obecnych w sztuce XIX i XX w. Jest znakomitym portrecistą i pejzażystą. Obserwuje ludzi, ich codzienność, przedmioty, otaczającą rzeczywistość. Chętnie portretuje swoich bliskich i maluje pejzaże – miejsc dla niego ważnych i tych, które go zwyczajnie otaczają. Alojzy Błędowski zdobył liczne nagrody. Warto wspomnieć o wyróżnieniu uzyskanym w „Galerii Balzaca” w Paryżu (1964) na Exposition d’Arts, Graphiques et Plastiques oraz nagrody na „II Ogólnopolskiej Wystawie Prac Amatorów Kolejarzy” w Warszawie i Katowicach. W 2016 r. otrzymał żorską Nagrodę Miejską„Phoenix Sariensis”.


11.10. godz. 18.00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. ks. J.Szafranka 7
Spotkanie autorskie z Manuelą Gretkowską. Wstęp wolny

Manuela Gretkowska. Urodzona w Łodzi. Autorka ponad 20 książek, powieści, dzienników, esejów, tłumaczonych na wiele języków. Zawzięta facebookowiczka


12.10, godz. 17.00, Teatr Ziemi Rybnickiej, Galeria Sztuki i Sala Kameralna
"Dziewczyna z Rybnika" wyernisaż wystawy Poli Dwurnik oraz koncert zespołu Brzoska Kwintet. Wstęp wolny

Galeria Sztuki TZR
"Pan Marcin" to najnowszy rysunkowy artbook Poli Dwurnik. Opowiada o nocnej rozmowie z poetą Marcinem Świetlickim, napotkanym przez artystkę w katowickim klubie jazzowym Hipnoza. Historia, będąca głównie monologiem Świetlickiego na temat "dziewczyny z Rybnika", kreśli figlarny portret poety. Współtworzy go milczący, autoironiczny komentarz malarki - motyw charakterystyczny dla jej narracyjno-rysunkowej twórczości. Całość opowiedziana jest za pomocą kilkudziesięciu dużych, kolorowych gwaszy, uzupełnionych elementami kolażowymi, do których artystka użyła pociętych ozdobnych tapet ściennych. Na wystawie w Galerii Sztuki Teatru Ziemi Rybnickiej zostanie pokazany komplet oryginalnych rysunków składających się na książkę "Pan Marcin".

Pola Dwurnik - artystka wizualna, malarka, rysowniczka, urodzona w 1979 roku w Warszawie. Uprawia malarstwo olejne, różne formy rysunku, kolaż, sztukę poczty, prowadzi działalność wydawniczą, redaktorską oraz pisze i wykonuje piosenki.
Jest autorką pięciu książek z rysunkami (m.in. "Świetlica", wyd. Galeria Raster, Warszawa, 2003, "Living in Basel", wyd. Christoph Merian Verlag, Bazylea 2007, "Kronika Towarzyska", wyd. CSW Zamek Ujazdowski 2008, "Piosenka dla Wojtka", wyd. Muzeum Współczesne Wrocław 2016), oraz wydanej w 2013 roku publikacji „Girl on Canvas. Dziewczyna na płótnie”, do której współtworzenia zaprosiła ok trzydzieści zaprzyjaźnionych piszących osób m.in. pisarkę Olgę Tokarczuk, historyczkę sztuki prof. Marię Poprzęcką, seksuologa dr Andrzeja Depkę, projektanta Oskara Ziętę, artystę Romana Dziadkiewicza i in.
Prace Poli Dwurnik były pokazywane na wystawach indywidualnych m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Współczesnym Wrocław we Wrocławiu, Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, Daniel Benjamin Gallery w Londynie i innych. Brała także udział w wielu wystawach grupowych m.in. w Narodowym Muzeum Sztuki XXI wieku MAXXI w Rzymie, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Trafostacji Sztuki w Szczecinie, Galerii Arsenał w Białymstoku i wielu innych. www.poladwurnik.com

Sala Kameralna TZR
Brzoska Kwintet
- to muzyczny eksperyment, łączący poezję z gitarą elektryczną, trąbką, perkusją i kontrabasem- w otwartych kompozycjach i improwizacjach. Poszukiwanie miejsca na współbrzmienie słów i dźwięków w najbardziej optymalnej dla nich formule. Zespół powstał jako rozszerzenie trio : Brzoska/Marciniak/Markiewicz, które nagrało dwie płyty "Brodzenie" i "Wpław" teraz kontynuuje idee pracy w kwintecie, muzyka zyskała inną przestrzeń co powoduje jej inne oddziaływanie z poezją.
WOJCIECH BRZOSKA - poeta, autor ośmiu książek poetyckich, ostatnia "Jutro nic dla nas nie ma" (2018). Publikował w większości najważniejszych polskich czasopism literackich i kulturalnych oraz w periodykach zagranicznych, m.in. „Sodobnost” (Słowenia), „Zeichen & Wunder” (Niemcy), “Cordite Poetry Review”(Australia) oraz w licznych antologiach, w kraju i zagranicą. Jego wiersze tłumaczone były na: angielski, niemiecki, czeski, słowacki, słoweński, serbski i hiszpański. Współzałożyciel i wokalista zespołu Brzoska i Gawroński, z którym wydał płyty : Nunatak (2012) oraz Słońce, lupa i mrówki (2015).
ŁUKASZ MARCINIAK - zamieszkujący Katowice, gitarzysta, kompozytor, pasjonat muzyki, współtworzył duo improwizowane Makemake płyty: From the earth to the moon (Złe litery 2016), Something between (Zoharum 2017). Aktualnie działa również w zespole io - trio grającym współczesną muzykę kameralną płyta Waves( Bółt records 2019) W działaniach solo pracuje nad własnym językiem artykulacji ( pizzicato, preparacje ), w swojej grze wykorzystuje także przestrzeń i oddech, łącząc go z noisem i elektroniką. Realizuje muzykę do filmów oraz performance,W duetach występował m.in. z Leną Czerniawską , Kubą Sokołowskim. Jackiem Mazurkiewiczem.
MARCIN MARKIEWICZ - trębacz, wokalista, autor tekstów, związany ze sceną reggae. Współzałożyciel i lider zespołu Konopians. Animator kultury, fotograf.
JAKUB WOSIK - skrzypek, kompozytor, improwizator. W 2016 roku ukończył studia na Akademii Muzycznej im.Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale Dyrygentury Jazzu i Edukacji muzycznej na kierunku instrumentalistyka jazzowa. W centrum zainteresowań skrzypka poza jazzem znajduje się muzyka współczesna, oraz swobodnie improwizowana. Od 2014 roku współtworzy zespół muzyki współczesnej Trio Layers z którym został laureatem III nagrody VII edycji konkursu muzycznego programu Dolina Kreatywna organizowanego przez Tvp Kultura. Wraz z triem skrzypek występował zarówno w Polsce jak i za granicą (Dania, Włochy). Aktualnie działa również w zespole io - trio grającym współczesną muzykę kameralną płyta Waves( Bółt records 2019) Współpracuje też z licznymi instytucjami kultury, m. in. Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Kujawsko-pomorskim impresaryjnym teatrem muzycznym w Toruniu, Capellą Thoruniensis.
KAMIL GORGOŃ - perkusja


13.10. godz. 16.00, Teatr Ziemi Rybnickiej
Inauguracja 50. Rybnickich Dni Literatury: wręczenie nagrody Honorowej Złotej Lampki Górniczej przez Prezydenta Miasta Rybnika oraz "Przybora na 102" - spektakl teatralny Magdy Umer i MUMIO

Na scenie spotkają się trzy artystyczne temperamenty – Jeremi Przybora, Magda Umer i Mumio. Będzie zabawnie, ale też refleksyjnie i wzruszająco. Teksty Przybory przeplatają się z szalonymi improwizacjami spod znaku Mumio, dla których udaną kontrę stanowi kojąca postać Ciotki Mizerii w świetnym wykonaniu Magdy Umer. Ta teatralno – muzyczna konwencja to strzał w dziesiątkę. Różnorodność, wewnętrzna harmonia, lekkość i radość. Słowa – Jeremi Przybora, muzyka – Jerzy Wasowski. Wystąpią: Magda Umer, Jadwiga Basińska, Darek Basiński, Jacek Borusiński oraz zespół muzyków w składzie: Wojciech Borkowski, Maciej Szczyciński, Tomasz Drozdek. Przypominamy: spektakl zostanie poprzedzony uroczystością wręczenia nagrody Złotej Honorowej Lampki Górniczej. Bilety: w przedsprzedaży 50 zł do 30.09. | 70 zł od 1.10 KUP BILET


15.10. godz. 18.00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. ks. J.Szafranka 7
Spotkanie autorskie z prof. Normanem Daviesem.

Spotkanie autorskie z prof. Normanem Daviesem, wykładowcą najbardziej prestiżowych uczelni świata, takich jak: Oxford, Cambridge, University College London, Perugii, Grenoble. Sussex, Uniwersytet Jagielloński Jest doktorem honoris causa Uniwersytetów: Warszawskiego, Gdańskiego, Jagiellońskiego, UMCS, honorowym obywatelem miast: Kraków, Lublin, Warszawa. Autorem książek: „Boże Igrzysko”, „Orzeł biały, gwiazda czerwona”, „Europa” , „Między wschodem a zachodem”, „Europa walczy”, „Wyspy”, „Zaginione królestwa”, „Szlak nadziei”, „Powstanie 44”, „Na krańce świata”. W swojej najnowszej książce „Na krańce świata” - autor opisuje także przygody w placówkach dyplomatycznych na antypodach . Okazuje się, że nawet w najbardziej odległych rejonach - „Słoń a sprawa polska” - jest stale obecne i aktualne. Zdaniem Profesora na przyszłe losy Polski dużo większy wpływ będą miały wydarzenia w Indiach, Chinach czy Malezji niż w tak bliskiej Europie czy Rosji. Rozmowy z dyplomatami to osobna wyjątkowo „pikantna” karta książki i opowieść tyleż zabawna, co pouczająca. Rozdziały opisujące specyfikę obiektów dyplomatycznych i o zamieszkujących w nich lokatorach to creme de la creme tytułu. Czy gdyński Konsulat Kultury nawiąże swą działalnością do „uświęconych tradycją konsulatów rozsianych po całym globie?” Kto wie? Moderatorem spotkania jest Krystian Nehrebecki. Bilety:10 zł do nabycia w kasie TZR KUP BILET


15.10. godz. 19.00, Teatr Ziemi Rybnickiej
"Drach". Inscenizacja powieści Szczepana Twardocha

Niemal rok po premierze, zapraszamy na spektakl "Drach" wg powieści Szczepana Twardocha pod tym samym tytułem. Jest to opowieść o pięknych, ale i tragicznych losach dwóch rodzin. Josefa Magnora, śląskiego górnika i powstańca, dzieli od Nikodema Gemandera, jego prawnuka i wziętego architekta, ponad 100 lat historii, jednak łączy wiele – od więzów krwi, poprzez rodowe fatum, po niezwykły dar autodestrukcji. Przedstawienie zdobyło wiele znakomitych recenzji, a jego premiera odbiła się szerokim echem w mediach. Bilety: 45 zł II miejsca i balkon, 60 zł I miejsca. KUP BILET


16.10. godz. 19.00, Teatr Ziemi Rybnickiej, Sala Kameralna
Kultura Smogu czy smog kultury - happening artystyczno-ekologiczny w wykonaniu Teatru Mariana Bednarka

Happening "Kultura smogu czy smog kultury?" jest pytaniem godnym już znanego pytania Szekspira "być albo nie być?". Jednak kto wie, czy nie bardziej nas wszystkich ludzi stawiającym pod murem - bo chodzi o walkę o oddech na planecie Ziemia. Happening poprzez poezję, taniec, muzykę i piosenkę próbuje przenieść obecną sytuację ekologiczną w wymiar innej refleksji.


17.10. godz. 18.00, Punkt Informacji Miejskiej Halo! Rybnik, ul. Jana III Sobieskiego 20
II Turniej Jednego Wiersza im. Janiny Podlodowskiej

Wstęp wolny


18.10. godz. 16.00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. ks. J.Szafranka 7
Biografie: miłość i sny. Z finalistami Górnośląskiej Nagrody Literackiej JULIUSZ rozmawiać będzie Ewa Niewiadomska z Radia Katowice.

Wstęp wolny


18.10. godz. 18.00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. ks. J.Szafranka 7
Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem. Wstęp wolny.

Mariusz Szczygieł – reporter, pisarz. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Jest autorem cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku reporterów „Duży Format” – dodatku do „Gazety Wyborczej”. Jesienią 2018 ukazała się jego książka reporterska pt. „Nie ma”. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie. Moderatorem spotkania jest Marcin Mońka.


18.10. godz. 19.00, Teatr Ziemi Rybnickiej
Stanisław Soyka „MUZYKA I SŁOWA STANISŁAW SOYKA” - koncert

Pierwsza tak osobista artystyczna wypowiedź Stanisława Soyki od piętnastu lat. Stanisław Soyka muzycznie określa nowy album jako „Folk z przymrużeniem oka”, ale – jak dodaje: „Można na nim usłyszeć późne lata 70-te, rythm & blues`a, wpływy reggae, a także po prostu – ballady.” Ten - w pełni autorski - Album dzisiejszego Soyki jest prostolinijny, prawdziwy i szczery. To muzyczne wyznanie bez podrasowania. Jest tu polonez, jest i tango, w którym odbywa się cała amplituda uczuć – miłość, zazdrość, ciepło, zimno, gorąco. Bilety: 65 zł od 1.09. KUP BILET


19.10. godz. 18.00, Teatr Ziemi Rybnickiej
Gala wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej JULIUSZ oraz "Piąta strona świata", spektakl Teatru Śląskiego

1 lipca 2019 roku kapituła GNL JULIUSZ wybrała pięć książek biograficznych napisanych i wydanych po polsku w roku poprzednim.  Oto ona: "Kronika życia Michała Bułgakowa" Krzysztofa Tura, "Sen Kolumba" Emila Marata, "Kieślowski. Zbliżenie" Katarzyny Surmiak-Domańskiej, "Noblista z Nowolipek" Marka Górlikowskiego oraz "Ota Pavel" Aleksandra Kaczorowskiego. Szczegóły na stronie: http://www.nagrodajuliusz.pl

"Piąta strona świata"

Śląsk, a właściwie jego mały zakątek, leżące nad niegdyś graniczną rzeką Brynicą Szopienice. Tam właśnie umieścił akcję swojej debiutanckiej powieści Kazimierz Kutz. Wybitny reżyser filmowy i teatralny (współpracował m.in. także z Teatrem Śląskim) zawarł w niej bogaty i barwny obraz życia mieszkańców, pełen zdarzeń codziennych i o dziejowym znaczeniu, rejestrujący miejscowe anegdoty i portrety zwykłych ludzi, z których każdy ma swoją niepowtarzalną historię wartą upamiętnienia. Powstała w ten sposób fascynująca i gęsta od wydarzeń opowieść o miejscu bliskim sercu głównego bohatera, jego „Piątej stronie świata”. Śląsk, piąta strona świata, to miejsce, gdzie zacierają się granice, a historia bawi się ludźmi i narodami. Nie sposób zamknąć go w sztywne ramy ani opowiedzieć od początku do końca. Można tylko próbować odsłaniać po kawałku, zestawić z tysiąca zabawnych, tajemniczych i fascynujących ludzkich historii. Jedno z najważniejszych przedstawień w Teatrze Śląskim ostatniej dekady i głośne wydarzenie w skali kraju. Teatr opowieści zrealizowany z ogromną wrażliwością na to, co lokalne i zarazem uniwersalne.
Spektakl zostanie poprzedzony Galą wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz". Bilety: 60 zł w przedsprzedaży do 30.09. | 70 zł od 1.10. KUP BILET


20.10 o godz. 16.00, Teatr Ziemi Rybnickiej
"Słonik Bombik", bajka muzyczna dla dzieci

Zapraszamy na spektakl bajkowy dla dzieci pt."Słonik Bombik". Jest to opowieść oparta na znanej bajce autorstwa Bogusława Zemana SSP "Przygody Słonika Bombika". Niezwykła historia łaciatego słonia, który zmaga się z problemem akceptacji swojej odmienności. Wytykany przez innych przechodzi wewnętrzną drogę: z ciemności odrzucenia do odkrycia wzniosłej prawdy o sobie - bycia niezwykłym i wyjątkowym. Ta wspaniała historia ożywiona teatralnymi środkami: piękną scenografią, porywającą muzyką odgrywaną na żywo, przeprowadza widza przez całą paletę emocji - humor, smutek, strach, odwagę aż do pełnej radości. Spektakl, dzięki swojemu przesłaniu, skierowany jest do widza w każdym wieku! Bilety: 15 zł KUP BILET


21.10 godz.19.00, Teatr Ziemi Rybnickiej
DKF EKRAN, projekcja filmu "Kult ciała" w reż. Michała Waszyńskiego, z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie

Czesław jest rzeźbiarzem. Poszukuje modelu do swej rzeźby "Nowa Wenus". Poznaje piękną Hankę. Uważa ją za idealny model i skłania do pozowania. Wkrótce zakochuje się w niej, a ona w nim, miłością gwałtowną, niezrównaną... Pewnego dnia jego przyjaciel baron Stumberg przedstawia mu Hankę jako swoją narzeczoną. Zrozpaczony Czesław szuka zapomnienia w alkoholu. Kiedy Stumberg dowiaduje się o ich miłości, postanawia wyjechać z Hanką, by zapomniała o Czesławie. Odbywają podróż po Europie. Boże Narodzenie spędzają na Riwierze. Hanka wyznaje Stumbergowi, że nie może zapomnieć Czesława, który tymczasem stacza się coraz niżej, choć jego wystawiona w Zachęcie rzeźba zostaje nagrodzona i uznana za arcydzieło. Nikt nie rozpoznaje w obdartym, zarośniętym mężczyźnie jej autora... Kiedy Czesław idzie do swojego atelier, zastaje w nim Hankę, czekającą na niego z utęsknieniem i miłością. 
Drugi film Michała Waszyńskiego, twórcy legendarnego "Dybuka", jest adaptacją skandalizującej jak na swoje czasy powieści erotyczno-psychologicznej Mieczysława Srokowskiego.W roli głownej wystąpił m.in. Eugeniusz Bodo.

Ta polsko-austriacka koprodukcja realizowana m. in. w Warszawie, Budapeszcie i Wiedniu zyskała międzynarodowe uznanie, zdobywając ZłotyMedal na festiwalu filmowym w Nicei. Film został odnaleziony w Królewskim Archiwum Filmowym w Brukseli.
Film został zrealizowany w Warszawie (Polska), Wiedniu (Austria), Budapeszcie (Węgry) oraz Nicei (Francja)
Film został udźwiękowiony, jednakże w polskich kinach - ze względu na wysokie ceny nowej aparatury - pokazywany był w wersji niemej.
Rok 2019 jest rokiem Michała Waszyńskiego.

CZERWIE - niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych.Są twórcami m.in muzyki do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” St. Wyspianskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). Sztukę wystawioną 50-krotnie w stolicy wyemitowano wielokrotnie w TVP Kultura. W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów. W roku 2004 zespół wydał album pt. „Padllina” . Rok 2008 przynosi limitowany projekt pt. „Otwarta Sztuka Dla Ludu”, który niejednokrotnie goscił na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. Na płycie pojawili sie aktorzy z Teatru Powszechnego (m.in M. Benoit), producenci muzyki elektronicznej i wielu innych artystów polskiej sceny muzycznej. W roku 2012 ukazała się różnorodna stylistycznie płyta „Melanż” uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych Polsce w 2012 roku. W 2013 roku grupa wydała album Czerwie Nosferatu Live będąca myzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem. Kolejne płyty to: muzyka do filmu z Polą Nergi „Mania” (2016) oraz soundtrack do arycdzieła kinna niemego „Metropolis" wydana w marcu 2017 roku, 2018 – „Kult Ciała” M.Waszyńskiego i „Gabinet Doktora Caligari”. W międzyczasie grupa stworzyła muzykę do sztuk teatralnych (m.in. Teatr Kilinika Lalek ), filmów niemych, dokumentu i fabuły (Xawery Żuławski, TVP Kultura), do produkcji o łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci (podczas II wojny światowej), w reżyserii Urszuli Sochackiej – „Nie wolno się brzydko bawić” współprodukowanym przez TVN oraz Polski Instutyt Sztuki Filmowej.  W marcu 2016 roku grupa została zaproszona i wystapiła na pestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji. W 2018 roku grupa otwierała 24 Wiosnę Filmową w Budapeszcie, a we wrześniu 2018 zagrała na prestiżowym Budapesti Klasszikus Film Maraton Magyar Nemzeti Filmarchívum. W llistopadzie 2018 roku grupa zagrała z Muzeum Historii Kina w Dusseldorfie

W skład grupy wchodzi obecnie czterech muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory. Grupa zagrala do tej pory ponad 600 koncertów w klubach i na festiwalach w Polsce i Europie m.in. Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania. CZERWIE znajdują się w ścisłej czołówce grup grających „na żywo” muzykę do filmów niemych.