Mała Akademia Filmowa

Edukacja Filmowa w Teatrze Ziemi Rybnickiej

 

Zapraszamy uczniów i nauczycieli do udziału w autorskim projekcie z zakresu Edukacji Filmowej. 

Mała Akademia Filmowa to program Edukacji Filmowej przeznaczony dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich. Repertuar został opracowany przez profesjonalnego filmoznawcę z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Składają się na niego filmy mądre, głębokie, niosące ważne, uniwersalne wartości, skłaniające do refleksji i myślenia. Najczęściej są to jednocześnie przeboje kinowe ostatnich lat.

Każda projekcja poprzedzona jest wykładem wprowadzającym, dzięki temu młodzi ludzi uczą się jak być prawdziwymi, dojrzałymi i świadomymi odbiorcami sztuki filmowej, która w XXI wieku jest niemniej ważna niż sztuki plastyczne, muzyczne czy literatura. Seanse MAF to znakomite narzędzie edukacyjne dla każdego pedagoga przedmiotów humanistycznych.

 

 

Dobrze wi(e)dzieć…

Co warto zobaczyć w kinie? Co odkryć dzięki filmom w świecie? Czego pominąć nie wypada, a na co zwyczajnie szkoda czasu? To prawdziwe dylematy, przed którymi staje dzisiaj młody człowiek, który chce w kulturze uczestniczyć, a nie jedynie ją konsumować. I kolejna edycja Małej Akademii Filmowej w Teatrze Ziemi Rybnickiej takiemu właśnie widzowi chce przyjść z pomocą. Tylko jeden seans w miesiącu, tylko jedno obszerne wprowadzenie do wybranego filmowego tytułu, ale w perspektywie całego szkolnego roku, to bezcenne poszerzenie kulturowych horyzontów i kompetencji naszych gości – przede wszystkim uczniów szkół ponadpodstawowych. Zapraszamy.

 
Seanse odbywają się raz w miesiącu o godz. 8:15.
Terminy seansów celowo są wyznaczone w różne dni tygodnia, aby uczniowie nie tracili ciągle tych samych lekcji.
 

Informacje i zgłoszenia - Dział Artystyczny Teatru Ziemi Rybnickiej:

Izabela Barska-Kaczmarczyk
tel. 32 42 22 132 wew.115
e-mail: izabarska.tzr@gmail.com 

Cena pojedynczego seansu: 15 zł / os.* 

* - nauczyciele i opiekunowie gratis.

Repertuar na drugi semestr roku szkolnego 2024/25:

12 lutego (środa)

"Biała odwaga", reż. Marcin Koszałka, Polska 2023

Iluzja romantycznej miłości i inne demony kultury popularnej.

 

6 marca (czwartek)

"Simona Kossak", reż. Adrian Panek, Polska 2024

Ekologia – ideologia czy model życia? O uważności wobec świata… roślin i zwierząt.

 

9 kwietnia (środa)

"Minghun", reż. Jan P. Matuszyński, Polska 2024

Śmierć i co dalej? O końcu życia z kulturowej perspektywy.

 

20 maja (wtorek)

"Sezony", reż. Michał Grzybowski, Polska 2024

Życie jest teatrem – aktorami ludzie. Dlaczego bez sztuki jesteśmy ubożsi?

Autor programu i prelegent

Łukasz Tura, absolwent filmoznawstwa w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Filologicznym UŚ, absolutorium w Zakładzie Reżyserii Telewizyjno-Filmowej na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ. Od 1995 roku prowadzi autorskie wykłady i warsztaty w ramach szeroko rozumianej edukacji medialnej. Współtworzył Akademię Filmową w Chorzowie ( Panorama ), Katowicach (Cinema City, Helios),  Sosnowcu (Helios), Rudzie Śląskiej (Cinema City), Bytomiu (Gloria, Bałtyk), Brzeszczach (Wisła), Bielsku-Białej (Kinoplex). Od 2008 roku zaangażowany w projekty edukacyjne w  Zabrzu (Multikino), Gliwicach (Amok) oraz Rybniku. W swoim dorobku ma także zajęcia na uczelni (Wydział Radia i Telewizji UŚ) oraz w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. Przez kilka lat zawodowo związany z telewizją TVN, od 2003 roku dziennikarz radiowy związany z Radiem eM.