• 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

XIII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Rybnik' 2021

Zapraszamy na XIII - zaległą edycję Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Rybnik 2021. W 2020 roku festiwalowy line-up był dopięty na ostatni guzik. Jednak ze względu na powszechne ograniczenia wydane przez Ministerstwo Zdrowia, festiwal został przełożony o rok. Tradycyjnie, festiwalowi jazzu towarzyszyć będzie IV Rybnicki Zalew Dobrego Piwa, czyli festiwal browarów rzemieślniczych i strefa food trucków. Program imprez przedstawia się następująco:

sobota, 21.08.2021
Rynek, godz. 16.00
Happening "Strojenie jazzmana". Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na rybnicki rynek, gdzie odbędzie się happening plastyczny pod nazwą "Strojenie jazzmana". Każdy z uczestników happeningu będzie mógł pomalować figurę jazzmana, dodając różne części ubioru. Przed godziną 17.00 planowane jest przejście z figurą jazzmana na parking miejski nr 9 przy ul. Kotucza, skąd o godzinie 17.00 ruszy Parada Nowoorleańska.
Kampus, ul Rudzka 13, wstęp wolny
godz. 17.00 - Parada Nowoorleańska - zbiórka na parkingu przy ul. Kotucza i przemarsz aleją parkową pod estradę na Kampusie
godz. 17.30 - koncerty zespołów:
- Racing Team Swing
- South Silesian Brass Band & Joanna Czajkowska
Teatr Ziemi Rybnickiej, godz. 21.00
Jam Session z zespołem Jan Cichy Selection. Bilety 10 zł | KUP BILET

niedziela, 22.08.2021
Kampus, ul Rudzka 13, wstęp wolny
godz. 18.00 - koncerty zespołów:
- Kraków Street Band
- Krystyna Durys Band

Zespół Racing Team Swing to kontynuacja zespołu Modern Dixieland założonego w 2010 r. Aktualny skład zespołu jest niemal identyczny z pierwotnym składem. Zespół gra obecnie trochę nowocześniej w szeroko pojmowanej tradycji jazzowej. Pierwszy koncert pod tą nazwą miał miejsce podczas Zaduszek Jazzowych w 2016 r. w Warszawie. Zespół pod tą nazwą grał m.in. na XII Spotkaniach z Old Jazzem w Dzierzgoniu, na Zamkowych Kameraliach w Malborku, Wieczornych Spotkaniach w Lidzbarku Warmińskim. Brzmienie zespołu podąża w kierunku nowoczesnego swingu. Skład zespołu, który wystąpi na festiwalu w Rybniku: Adam Kupiec - trąbka, Janusz Brych - saksofony, Jerzy Stelmaszczuk - gitara basowa, Robert Barczyński - gitara, Stanisław Pietrzyk - perkusja i wokal, Wojciech Puszek - piano i wokal.

Asia Czajkowska – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, z wykształcenia filolog-językoznawca, z pasji i zawodu – trener głosu. Stypendystka swojego rodzinnego miasta – Torunia – w dziedzinie kultury. Laureatka wielu festiwali, m.in. 40. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Od 15 lat chórzystka Astrolabium, z którym nagrała 4 płyty, w tym nominowaną do Fryderyka „Astrolabium sings Bembinow”. Pierwszy solowy album Asi „Some of my favs LIVE” to – dość przekornie i odważnie jak na debiut – zapis koncertu, zawierający w większości interpretacje standardów jazzowych i bluesowych. Na płycie brawurowo zagrali znakomici muzycy: Igor Nowicki, Michał Rybka i Waldemar Franczyk, a także specjalni goście: Partyzant, Eddie Angel oraz Mark Olbrich. Asia pojawia się gościnnie w innych składach, współpracując z wieloma muzykami sceny jazzowej i pop (m.in. Wojciech Gogolewski Trio, Jarek Kostka Quartet, Eljazz Big Band, Bogdan Hołownia, Atrakcyjny Kazimierz). Ma za sobą koncerty u boku takich artystów, jak Wojciech Waglewski, Janusz Radek, Jnr Robinson, Krzesimir Dębski. Wszechstronność wokalistki jest ogromna: jej śpiew wzrusza liryzmem, zaskakuje niezwykłą wrażliwością, ale i zdumiewa swoją mocą i skalą. Oprócz występów pod własnym nazwiskiem wokalistka jest liderką kilku zróżnicowanych stylistycznie projektów: m.in. HaShir (muzyka chasydzka), ConcuBand (live cover band) czy Soul Behind – coroczne zaduszki jazzowo-soulowe z udziałem wyjątkowych muzycznych gości. W 2019 roku wystąpiła na rybnickim festiwalu dość niespodziewanie, a jej koncert wzbudził niezwykły aplauz publiczności. Stąd pomysł organizatorów festiwalu, żeby zaprosić Asię ponownie do Rybnika na wspólny koncert z zespołem South Silesian Brass Band.

South Silesian Brass Band
Założony w 1974r w Rybniku-Chwałowicach zespół South Silesian Brass Band przez 45 lat swojej działalności zagrał niezliczoną ilość koncertów w Polsce i w wielu krajach Europy. Jego wieloletnim pianistą i nauczycielem był "ojciec rybnickiego jazzu" Czesław Gawlik. Grupa należy do czołowych zespołów jazzu tradycyjnego w naszym kraju. Jako muzyczna wizytówka Rybnika brał udział w największych festiwalach jazzu tradycyjnego w Europie. Wielokrotnie reprezentował miasto Rybnik grając w miastach partnerskich: (Niemcy, Francja, Irlandia). SSBB współpracuje od lat z Teatrem Ziemi Rybnickiej przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego, z DK Niedobczyce "Jazzowa zabijaczka" oraz Jazzowiska z DK Chwałowice. Muzycy SSBB są obecni w składach rybnickiej orkiestry symfonicznej, orkiestry dętej Chwałowice i MOD Rybnik. Stanowią trzon zespołu "Rekiny z Nacyny" i wielu innych. Skład zespołu: Elżbieta Skrzymowska – śpiew i skrzypce, Adam Abrahamczyk – śpiew i trąbka, Sebastian Wieczorek – puzon, Daniel Bober – saksofon tenorowy i sopranowy, Adam Dzierżęga – piano, Piotr Rożankowski – bass, Marian Siwicki - banjo, Łukasz Walczak – perkusja.

Kraków Street Band to zespół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką zarówno swego rodzinnego miasta, jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa od kilku lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność, zgrabnie balansując między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Zespół zagrał niezliczoną ilość koncertów zarówno klubowych, jak i festiwalowych (m.in. Pol'and'Rock, czy węgierski Sziget), a płyta "Going Away" otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues / Country. Kraków Street Band powstał w 2014 roku i początkowo wszystkie działania muzyczne odbywały się jedynie na Krakowskim Rynku. Spontaniczne granie na ulicy przyczyniło się do powstania pomysłu wydania pierwszej, wspólnej płyty. Debiutancki album powstał dzięki kampanii crowdfundingowej - wolnych datków, dobrowolnie wpłacanych na konto "Polak Potrafi", dzięki którym w miesiąc uzbierano 170% planowanego budżetu! A to był dopiero początek... Zespół dostał się do finału programu Must Be The Music, zdobywając doskonałe opinie jury na każdym kroku. W corocznej ankiecie czasopisma „Twój Blues” Kraków Street Band uzyskał kolejno tytuły „Odkrycie Roku 2014” oraz „Zespół Roku 2015”.
Kolejny rok, to kolejna płyta, tym razem bardzo wyjątkowa - album poświęcony pamięci Jerzego Wójcika pierwszego polskiego artysty wykonującego muzykę bluegrassową. Kompozycje z repertuaru jego zespołu, „Little Ole Opry”, nagrane zostały wraz z Krystyną Święcicką – Wójcik i zaproszonymi gośćmi z krakowskiego muzycznego świata.
W marcu 2018 roku Kraków Street Band – jako zwycięzca polskich eliminacji, reprezentował nasz kraj na European Blues Challenge 2018 w Hell (Norwegia). Chwilę później, poszczególni muzycy również zostali docenieni - Łukasz Wiśniewski uznany został za "Wokalistę Roku 2017", a Tomek Kruk otrzymał tytuł "Gitarzysty Roku 2017" według czytelników czasopisma "Twój Blues". W styczniu 2019 roku najnowsza płyta pt. "Going Away" otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues / Country.

Krystyna Durys - wokalistka jazzowa zafascynowana erą swingu. Zdobywczyni "Złotej Tarki" na 44. Międzynarodowym Old Jazz Meeting w Iławie.We wrześniu 2016 r. wydała swój pierwszy album pt. "Tribute To Ladies Of Jazz", który po zebraniu znakomitych recenzji uzyskał w 2017 r. 5 pozycję w kategorii"Polska Płyta Jazzowa Roku 2016" ankiety "Jazz Press" i został nominowany w kategorii "Album Roku 2016" w ankiecie "Jazz Top" magazynu "Jazz Forum". W tym samym roku Krystyna uzyskała 2 miejsce w kat. "Nowa Nadzieja" i nominację w kategorii "Wokalistka Roku" ankiety "Jazz Top" magazynu "Jazz Forum" oraz nominację w kategorii "Nowa Nadzieja Melomanów" Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Jazzu. Prezentowała materiał ze swojej płyty m.in. na odbywającym się w Indonezji jednym z największych na świecie festiwali "Java Jazz Festival" wraz z własnym zespołem i "Ron King Big Band" (USA), a także podczas "Osterso Jazz Festival" (Dania), "Hallevik Tradjazz Festival", "Ladies' Jazz Festival" (Polska) i innych.