• 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

X Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego 2017

X Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego

Sobota, 19 sierpnia
12.00 - JAZZ NA ULICY koncerty zespołów festiwalowych: Hot Club De Cologne i South Silesian Brass Band zagrają przed wejściem do Galerii Focus Park od ul.Rynkowej, a Traditional Dixie Stompers zagrają pod Halo! Rybnik, ul. Jana III Sobieskiego
16.00 - Parada Nowoorleańska - przejście korowodu trasą: Pl.Jana Pawła II przy Bazylice - Deptak - Jana III Sobieskiego - Rynek - Kościelna - Kampus
Koncerty festiwalowe, Estrada na Kampusie, ul. Rudzka 13
17.00 - Five o'Clock Orchestra/ PL
18.15 - Hot Club De Cologne / Niemcy
19.30 - Traditional Dixie Stompers / Słowacja
Wstęp wolny
Teatr Ziemi Rybnickiej
21.30 - Jam Session w sali kameralnej, Bilety: 10 zł KUP BILET

Niedziela 20 sierpnia
Koncerty festiwalowe, Estrada na Kampusie, ul. Rudzka 13
17.00 - South Silesian Brass Band / PL
18.15 - Liberty Jazz Trio - / Rosja
19.30 - Diane Davidson & Dixie Company /PL/USA
Wstęp wolny

plakat X Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Rybnik'2017

jpg
plik jpg - 3 MB

Five O'Clock Orchestra (PL)

Zespół jazzu tradycyjnego "Five O'Clock" został założony we wrześniu 1969 przez studentów Politechniki Częstochowskiej. Grupa ta, której założycielem był kornecista Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski, pełniący dziś rolę lidera, szybko zdobyła sobie popularność najpierw w środowisku studenckim, później w regionie częstochowskim. Ta działalność została przerwana w roku 1977, gdy część członków zespołu z liderem włącznie, wyjechała za granicę. We wrześniu 1999 Politechnika Częstochowska obchodziła 50-lecie swego istnienia. "Five O'Clock" postanowił na prośbę organizatorów wziąć udział w uroczystościach z tym jubileuszem związanych. Koncert w sali klubu "Politechnik" w dniu 24.09.1999 rozpoczął nowy etap w historii zespołu. Dwukrotne zdobycie ZŁOTEJ TARKI (2001, 2001), koncerty w kraju i za granicą, udział w festiwalach jazzowych, to tylko niektóre widoczne ślady tych rozkochanych w jazzie tradycyjnym muzyków. Bardzo ważnym aspektem w pracy zespołu jest działalność popularyzatorska. To właśnie z jego inicjatywy powstał w Częstochowie Festiwal Jazzu Tradycyjnego HOT JAZZ SPRING. Zespół daje wiele koncertów szkolnych przybliżając w ten sposób młodzieży ten gatunek muzyki, pozwala jej poznać genezę jazzu. 25.01.2003 zespół przyjął nazwę "FIVE O’CLOCK ORCHESTRA". Dotychczas nagrał 4 płyty: "Lazy River", "Bix & Henryk", "Suitę Nowoorleańską", oraz "Jubilee" Kompozytorami "Suity Nowoorleańskiej" są członkowie zespołu: Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski oraz Eugeniusz "Kerry" Marszałek. Na festiwalu "Old Jazz Meeting" w Iławie w roku 2009 zespół otrzymał HONOROWĄ ZŁOTĄ TARKĘ. Jest teraz obok legendarnego "OLD TIMERS" jedynym z dwóch zespołów, które to cenne trofeum otrzymały trzykrotnie. W 2016 roku saksofonista zespołu Janusz Sołtysik został laureatem indywidualnej nagrody prestiżowego konkursu Złota Tarka organizowanego podczas festiwalu Old Jazz Meeting w Iławie.

Hot Club The Cologne (Niemcy)

Czterech muzyków grających gypsy jazz w swoim najlepszym programie. Patrząc na różne muzyczne korzenie członków zespołu szybko staje się jasne, że jest to coś więcej niż tylko „kopiowanie” oryginału. Muzyka ta ma długą tradycję i, jak każda inna odmiana jazzu, jest bardzo ściśle związana z kultem osobowości. Hot Club The Cologne kontynuuje muzyczną spuściznę Django Reinhardta, tak, aby dzisiejsza publiczność, podobnie jak 80 lat temu mogła cieszyć się życiem i wirtuozerstwem artystów. Czterech doświadczonych, młodych muzyków, cztery osobowości pełne pomysłów i różnorodnych muzycznych wpływów. Dlatego program koncertu zawiera również nowoczesne standardy jazzowe, jak i oryginalne kompozycje z epoki.

Hot Club De Cologne

Traditional Dixie Stompers (Słowacja)

Traditional Dixie Stompers obchodzi w tym roku 20-lecie swojego powstania. Pierwotnie, zespół składał się z muzyków wywodzących się z różnych stylistyk muzycznych, od jazzu tradycyjnego, dixieland po gospel. Zespół uczestniczył w prestiżowym festiwalu jazzu tradycyjnego we francuskim Saint Raphael oraz w festiwalach w Dreźnie, Riverboat Jazz Festival Silkeborg, Bratysława Jazz Days w Bańskiej Bystrzycy, czeskim festiwalu w Hradec Králové i Festiwalu Dixieland w Salgótarján. Z legendą słowackiej muzyki Janą Kocianovą zagrał ponad 50 koncertów w Danii. Oprócz wymienionych festiwali TDS wystąpił w prawie każdym kraju Unii Europejskiej.
Ciekawostką jest próba wprowadzenia ich koncertu do Księgi Rekordów Guinnessa na Festiwalu Dixieland w Salgótarján, gdzie muzykom udało się pozostać bez przerwy na scenie dokładnie 17 godzin i 45 minut. W ciągu ostatnich dwóch lat, członkowie zespołu całkowicie wrócili do korzeni jazzu tradycyjnego.

Traditional Dixie Stompers

SOUTH SILESIAN BRASS BAND (PL) – gospodarze festiwalu

W 1974 roku powstał w Chwałowicach (istniejący do dziś!) zespół South Silesian Brass Band. Piotr Cupok, ówczesny dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Szkole Górniczej w Chwałowicach, z grona członków orkiestry wybrał grupę uzdolnionych chłopców. Podjął próbę stworzenia zespołu jazzu tradycyjnego z ich udziałem. Grupa składająca się z nastolatków przybrała żartobliwą nazwę Jarapataj Band. Adepci jazzu rozpoczęli trudną drogę do poznania istoty nieznanej im dotąd muzyki. Na początku program zespołu składał się głównie z popularnych piosenek (takich jak „Karliku, Karliku, co tam robisz w Rybniku”) i kompozycji lidera (impresje szkolne). Szybko jednak zespół zaczął grać standardy, a co za tym idzie, próbował improwizować. Jarapataj Band tworzyli: Jan Cipa-tp, Adam Abrahamczyk-tp, Roman Chudy-cl, Andrzej Stefański-cl, Andrzej Waśkowski-tb, Tadeusz Grzybowski-waltornia, Andrzej Siwicki-tu, Janusz Hora-dr, Piotr Cupok-p, lead. Skład instrumentalny zespołu, który wkrótce powiększył się o grającego na banjo Mariana Siwickiego i puzonistę Saturnina Abrahamczyka, nawiązywał do tradycji nowoorleańskich orkiestr ulicznych. Młodość, fantazja i radość muzykowania oraz dowcipna nazwa sprzyjały atmosferze happy jazzu. Zespół zyskał sobie popularność i sympatię rybnickich jazz fanów.
Po ukończeniu nauki w szkole górniczej wszyscy członkowie zespołu przenieśli się do położonego tuż obok Domu Kultury Kopalni Chwałowice. Panowały tam sprzyjające warunki do dalszego rozwoju młodych muzyków. Na początku lat 80. zespół zyskał sprzymierzeńca w osobie Andrzeja Musioła, kierownika domu kultury, znawcy i miłośnika jazzu. Za jego namową zespół przyjął nową nazwę South Silesian Brass Band i wziął udział w Old Jazz Meeting Złota Tarka w Warszawie. Rybniczanie otrzymali na festiwalu wyróżnienie, a Andrzej Siwicki został uhonorowany nagrodę indywidualną. Rok później zespół SSBB znów wziął udział w imprezie. W 1982 roku twórca i lider zespołu zrezygnował z dalszej współpracy. Zespołem zaopiekował się Czesław Gawlik. Pod jego kierownictwem charakter zespołu nieco się zmienił. Większą uwagę poświęcono czystości brzmienia i aranżacjom wykonywanych tematów. Stopniowo orkiestra dęta przekształciła się w zespół jazzowy. Dzięki szerokim kontaktom nowego lidera zespół coraz częściej występował w klubach jazzowych i studenckich, gościł na antenie radiowej i w telewizji. Co roku SSBB uczestniczył też w Old Jazz Meeting. W zespole pojawili się nowi członkowie: Michał Kuchciak-tu, bg, Grzegorz Graf-dr, Danuta Ciszewska-voc, nieco później: Jerzy Kali Wenglarzy-dr.
W 1984 roku z okazji 10-lecia istnienia SSBB został zorganizowany koncert jubileuszowy, z udziałem zaproszonych zespołów: Beale Street Band (Kraków), High Society i Daily Jazz Combo (Gliwice), Duet Zgraja-fl-Bednarek-b. Na scenie wystąpił także zespół Miraż Jerzego Wenglarzego oraz współpracujący z SSBB muzycy: Antoni Kucznierz-ss, as, Leon Płachta-tb, Andrzej Trefon-g. Od 1986 roku kierownictwo w zespole objął Saturnin Abrahamczyk, który w międzyczasie ukończył studia na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W tym okresie ukształtował się również nowy skład zespołu: Adam Abrahamczyk-tp, voc, Damian Bernacki-cl, ts, Saturnin Abrahamczyk-tb, lead., Marian Siwicki-bjo, Andrzej Siwicki-tu, Jerzy Kali Wenglarzy-dr. Jeden z koncertów IX Silesian Jazz Meeting poświęcony został zespołowi SSBB, obchodzącemu 20-lecie działalności. Do stałego składu dołączyli zaproszeni goście: Tadeusz Petrow-cl, as, Antoni Kucznierz-ss, as, Leon Płachta-tb, viol, Andrzej Trefon-g, Jan Cichy-bg, Leszek Furman-p, Czesław Gawlik-p, Jarosław Hanik-p oraz Danuta Ciszewska-voc.
W drugiej połowie lat 90. aktywność zespołu osłabła, głównie ze względu na malejące zainteresowanie jazzem tradycyjnym. Zespół przeniósł się z Domu Kultury Chwałowice do siedziby Orkiestry KWK Chwałowice (aktualnie stowarzyszenie), gdzie pozostał do dziś. Działalność grupy ożywiła się znów z początkiem 2001 roku i do tej pory SSBB gra jazz tradycyjny w nowym składzie. Jubileusz 30-lecia działalności to prawdziwy powód do dumy, którego nie każdy zespół ma okazję doczekać. Zespół SSBB świętował to wielkie wydarzenie 20 listopada 2004 roku. Uroczysty koncert jubileuszowy, nad którym patronat objął prezydent Rybnika Adam Fudali, odbył się w Rybnickim Centrum Kultury w ramach XIX Silesian Jazz Meeting. Muzycy SSBB zaprosili do współudziału w koncercie zaprzyjaźnionych muzyków, z którymi w różnych okresach działalności występowali. Na scenie wraz z SSBB pojawili się zatem: Danuta Ciszewska-voc, Czesław Gawlik-p, Antoni Kucznierz-p, Leon Płachta-viol, Andrzej Trefon-g, Jarosław Hanik-p, Andrzej Kocyba-b oraz Tadeusz Petrow-cl, ts, znakomity muzyk z Poznania. Gościem specjalnym był najbardziej znany w kraju zespół jazzu tradycyjnego – Jazz Band Ball Orchestra z Krakowa. To rybnickie święto jazzu tradycyjnego zakończył zorganizowany w Domu Kultury Chwałowice nocny maraton jazzowy z udziałem wszystkich wykonawców koncertu jubileuszowego, zespołu Daily Jazz Combo z Gliwic i wielu innych muzyków.
Bezpośrednio po jubileuszu nastąpiła zmiana w składzie zespołu: klarnecistę Damiana Bernackiego zastąpił muzyk z Raciborza – Antoni Kucznierz, który w latach 1968 – 1985 był członkiem zespołu Czesława Gawlika. Od tego momentu wzrosła aktywność zespołu. SSBB zaczął częściej występować w klubach i na koncertach plenerowych. Dwukrotnie wziął udział w Baszta Jazz Festiwal w Czchowie (2005 i 2006), wystąpił także podczas jubileuszu 50-lecia Śląskiego Jazz Clubu w Gliwicach. Jeszcze większe zmiany nastąpiły w 2007 roku. Po 20-letniej przerwie do zespołu wrócił jego były lider – Czesław Gawlik, zaś tubistę Andrzeja Siwickiego zastąpił kontrabasista Piotr Rożankowski z Gliwic. To ostatnie wydarzenie przyczyniło się do dalszych zmian – zespół odszedł od dotychczasowego archaicznego stylu, uzyskując bardziej nowoczesne brzmienie.
Udział w międzynarodowych festiwalach jazzowych formacja SSBB rozpoczęła od udziału w United Europe Jazz Festival w Zakopanem i Salgótarján na Węgrzech. Zespół uczestniczył także w festiwalu jazzu tradycyjnego w Czechach. Ważnym wydarzeniem był koncert z okazji 600-lecia miasta Kowna na Litwie, gdzie SSBB wystąpił w gronie zespołów europejskich jako jedyny zespół reprezentujący Polskę.
Jesienią 2008 roku SSBB wziął udział w Zaduszkach Jazzowych w Bydgoszczy. Nikt nie przypuszczał wówczas, że będzie to ostatni koncert w tym składzie. Niespodziewanie w styczniu 2009 roku odszedł na zawsze Antoni Kucznierz. Był to dla SSBB bolesny cios, który postawił pod znakiem zapytania dalszą działalność. Jednak wówczas współpracę zaoferował zespołowi znany muzyk z Poznania – Tadeusz Petrow, członek grupy Czesława Gawlika w latach 60. Tadeusz Petrow szybko zaaklimatyzował się w SSBB i już wiosną 2009 roku wystąpił w kolejnych edycjach United Europe Jazz Festival na Słowacji (Banská Bystrica) i w Czechach (Hradec Králové), a także podczas festiwali w Polsce (Baszta Jazz Festival, Swinging Jura, Sopot Molo Jazz Festival). Wkrótce zespół wzbogacił się o dwoje interesujących wykonawców: wokalistkę i skrzypaczkę Elżbietę Skrzymowską (córkę zmarłego Antosia Kucznierza) i saksofonistę Daniela Bobera. W efekcie tego z konwencjonalnego zespołu dixielandowego SSBB przekształcił się w dziewięcioosobowy band sięgający coraz częściej do repertuaru i stylistyki swingu. W 2009 wydana została długo oczekiwana płyta SSBB. Pomysł i plany nagrania albumu z muzyką zespołu powstały dużo wcześniej, jednak szereg niespodziewanych zdarzeń stanął na przeszkodzie w realizacji tych zamierzeń. Promocja płyty odbyła się podczas koncertu z okazji 35-lecia zespołu, będąc wydarzeniem XXIV Silesian Jazz Meeting.
Kolejne lata zaowocowały dalszą aktywnością zespołu, przejawiającą się w licznych koncertach, m.in.: w Kielcach, Tarnowie, Radomiu, Raciborzu, Bytomiu i Gliwicach. Z ważniejszych wydarzeń w historii zespołu wymienić należy również koncerty w Newtownabbey (Irlandia Płn.) i Dorsten (Niemcy). SSBB towarzyszył wówczas delegacjom miasta w spotkaniach partnerskich. Jesienią 2011 roku podczas Europejskiego Kongresu Miast Bliźniaczych, który odbył się w Rybniku, zespół wystąpił z koncertem dla międzynarodowego audytorium ponad 300 przedstawicieli miast i regionów z 31. krajów. Jednak największym wydarzeniem dla muzyków był udział w renomowanym, międzynarodowym Don Chento Jazz Festival w Kaliningradzie, gdzie SSBB wystąpił obok bardzo znanych zespołów z USA, Niemiec, Rosji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Izraela i Litwy.
Inspirujące i ubogacające doświadczenia SSBB wiążą się także z udziałem w festiwalach bluesowych w Bytomiu i Chorzowie, podczas których zespół akompaniował znanemu bluesmanowi Kajetanowi Drozdowi.
Zespół SSBB jest dwukrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury (2009, 2010).

South Silesian Brass Band_2016

Liberty Jazz Trio (Rosja)

Wolność, Równość i Braterstwo – te trzy słowa charakteryzują muzyczną działalność trio. Skład tego zespołu jest unikalny ze względu na zestaw instrumentów i wykonawców. Trzej soliści są jednocześnie akompaniatorami, mimo, że każdy z nich jest indywidualnością w swoim kierunku, wszyscy razem stanowią jedność. Ich długa i naznaczona sukcesami droga przyczyniła się do powstania LJT, w którym oni swobodnie porozumiewają się "językiem muzyki". Ich muzyka to połączenie doświadczenia i talentu w prezentowaniu utworów złotej ery swingu. Skład zespołu:
Maksim Piganow – puzon, Igor Iwanuszkin – kontrabas, Georgi Jaszagaszwili – gitara.

Liberty Jazz Trio

Diane Davidson (USA) & Dixie Company (PL)

Poznańska formacja jazzu tradycyjnego Dixie Company od ponad dwudziestu czterech lat uczestniczy w setkach festiwali i koncertów na terenie Polski, Czech, Francji, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Węgier. Jest także pomysłodawcą i współorganizatorem Poznań Old Jazz Festival, w którym wzięli udział między innymi legendarny klarnecista Mr Acker Bilk, oraz angielski trębacz Kenny Ball. Festiwalowymi gośćmi byli także artyści z Australii, Czech, Danii, Holandii, Izraela, Niemiec, Wielkiej Brytanii Ukrainy i USA. Dixie Company jest też autorem sześciu wydawnictw płytowych w tym krążków z udziałem amerykańskich wokalistek Diane Davidson i Donny Brown. O wysokim poziomie poznańskiego zespołu świadczy trzykrotny pobyt w USA, gdzie między innymi wystąpili w Toledo, San Francisco, Los Angeles, San Diego, Santa Monica i na największym na świecie festiwalu jazzu tradycyjnego w kalifornijskim Sacramento. W Rybniku zespół wystąpi z wokalistką Diane Davidson, z którą współpracuje od 2014 roku. Występowali wspólnie na Sacramento Music Festival, w Los Angeles, Santa Monica i San Francisco. W 2015 roku zagrali trasę koncertową w Europie, m.in. na 45 Internationales Dixieland Festiwal Dresden.

Diane Davidson