Lech Pierchała "Głowy"

Lech Pierchała

GŁOWY

wystawa rysunku

Galeria Sztuki, Teatr Ziemi Rybnickiej

wstęp wolny,

wystawa potrwa od 16.01.2025 do 2.03.2025

 
 

Opis wystawy „GŁOWY”

Głowa, wizualny symbol myśli. Od wyrazu „głowa” w wielu językach pochodzą pojęcia określające rzeczy uznane za najważniejsze dla czegoś. Jak chociażby  „głowa państwa”.

To w głowie rodzi się myśl. Myśl dobra, lub ta zła. Głowa to centrum odbioru zmysłów, bodźców. Oczywiście używamy uogólnienia, bo przecież głowa jako centrum, to mózg. To szereg bardzo skomplikowanych procesów biochemicznych i elektrycznej aktywności. Odpowiadającej za pojmowanie i rozumienie otaczającego nas świata. W głowie rodzą się pomysły, marzenia, ale też budzą się najgorsze mroczne instynkty. Na szczęście myśli złe, zawsze będą w opozycji do dobrej, wyższej strony ludzkiej osobowości…nie inaczej…mieszczącej się w głowie. Dotyczy to również i zwierząt. Zwierzęta nie mają takiej inteligencji jak my, natura nie obdarowała ich myśleniem abstrakcyjnym, jednak odczuwają, nawiązują więź, kochają w swój naturalny sposób, złoszczą się, cierpią, cieszą się. To również dzieje się w ich głowie.

Nie staram się w swoich rysunkach odzwierciedlić portretowego charakteru głowy, interesuje mnie surowy kształt, forma, prosty kadr. Interesuje mnie próba zderzenia kształtu, formy z myślą, symboliką. Staram się „dotknąć” tego czego nie widać, lub czego nie zauważamy.

 

 O mnie parę słów

Urodziłem się w 1980 roku w Rybniku (południowa Polska) gdzie mieszkam do dziś. Po ukończeniu Technikum Energetycznego ze specjalizacją technik elektronik podjąłem studia (2000r.) na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dyplom ze specjalizacją malarską uzyskałem w 2005r. pod okiem prof. Jerzego Wrońskiego (1930-2016)

   Należę do twórców dla których warsztat ma ogromne znaczenie. Nie ważne czy są to formy figuratywne, abstrakcyjne czy ekspresyjne. Kluczowy jest moment w którym warsztat może odejść na drugi plan, kiedy nie jest już dla twórcy przeszkodą w przekazaniu swojej myśli. Istotna ma być przekazywana wizja, a warsztat  automatyczny, nie zaprzątający już głowy twórcy. Z racji pracochłonnej techniki, wielu godzin, a w konsekwencji często kilku miesięcy spędzonych przy rysunku tworzy się pewna więź na linii twórca – twór. Każdy rysunek to zapis mojego stanu emocjonalnego, uczuć, doświadczeń danej chwili, dnia. Swoje rysunki traktuję w sposób bardzo osobisty, sentymentalny. Moim naturalnym stanem rysunkowym jest kreska. Dlatego głównie rysuję czarnym długopisem, który zapewnia mi możliwość tworzenia sugestywnego obrazu charakterystyczną drapieżną kreską, ale kiedy trzeba równie delikatną.

  

 Ciekawsze wystawy zbiorowe i indywidualne

2024 - Pałac Baranowice - Galeria - Istność – Rysunek, wystawa indywidualna

2023 – Magical Dreams VII

- Bator Art Gallery – Szczyrk

- Dom Galerie – Austria – Wiener Neustadt

- Carmen Tarcha 5 – Warszawa

- Goldenmark -Poznań

- Rzeszowski Dom Sztuki – Rzeszów

- Galeria Sopra - Wrocław

2023 – Art Capital – Grand Palais Ephemere Paris – 4 Salons – Francja – Paryż

2022 – Bator Art Gallery – Szczyrk – Rysunek, wystawa indywidualna

2021 – Quartier des Banques by Signature – Fundacja Virtuosa - Szwajcaria -

Genewa

2021 – Magical Dreams VI Bator Art Gallery

- Bator Art Gallery – Szczyrk

- Dom Galerie – Austria – Wiener Neustadt

- Teatr im. Wandy Siemaszkowej / Rzeszowski Dom Sztuki – Rzeszów

- Centrum Kultury Browar B - Włocławek

- Centrum Promocji Kultury – Warszawa

- Hopfenmuseum – Niemcy - Wolznach

2015 – Magical Dreams III Bator Art Gallery

- Bator Art Gallery – Szczyrk

- Centrum Promocji Kultury Warszawa Praga-Południe

- Galeria Miejska – Wrocław

- Hopfenmuuseum – Niemcy - Wolnzach