- 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej
Janina Osewska - Nowa Zelandia - kraina baśniowa
Janina Osewska
Nowa Zelandia - kraina baśniowa
Spotkanie podróżnicze i wystawa fotografii
Te Wai Pounamu
- obrazy znalezione
10 czerwca 2019, godz. 18.00
Galeria Oblicza
Teatr Ziemi Rybnickiej
Plac Teatralny 1
wystawa potrwa do 7.07.2019r.
wstęp wolny
JANINA OSEWSKA – poetka, fotografik, pedagog, animatorka życia literackiego. Opublikowała tomiki wierszy: W stronę ciszy (2003), Do czasu przyszłego (2007), Tamto (2015), Niebieska chwila (2017) oraz album fotograficzny okruchy (2011), który otrzymał nominację do tytułu „Najpiękniejsza książka roku 2011” w 52. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz został nominowany na Ahtens Photo Festival 2015. Ogłosiła reportaże z podróży: Tętno Manhattanu, Zapach prochu i pachnideł – Liban, „Góry Stołowe – śladami Goethego” oraz liczne artykuły o tematyce krajoznawczej. Realizowała projekty fotograficzne w Nowym Jorku, Libanie, Syrii, Australii i Nowej Zelandii, Gruzji, Mongolii. Fotografie zamieszczała w antologiach i tomikach poezji, oraz wielu czasopismach: turystycznych („Poznaj swój Kraj”, „Podróże”), kulturalno-krajoznawczych („Jaćwież”), literackich („Wiadomości Literackie”, „Topos”, „Borussia”), edukacyjnych („Dyrektor Szkoły”, „Edukacja i Dialog”, „Głos Nauczycielski”), regionalnych („Przegląd Augustowski”), a także w albumach (Augustów. Miasto królewskie) i w katalogach pokonkursowych (Wszystkie Dzieci Świata 2009, 2012, 2013, FotoOpen 2011, 2013, Portret 2013). Za pracę pt. „Mężczyzna z koniem” otrzymała wyróżnienie Jerzego Piątka na XII Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Portret 2013”. Jest autorką indywidualnych wystaw fotograficznych. Bierze udział w wystawach zbiorowych. Jej fotografie znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, USA i w Australii. Zob. www.osewska.pl
Wystawy indywidualne
2003 – Muzeum im. Marii Konopnickiej Oddział Muzeum Okręgowego, Suwałki – „Okruchy”
2003 – Miejski Dom Kultury, Augustów – „Ujrzane”
2004 – Galeria K2, Gołdap – „ Okruchy”
2004 – Miejski Dom Kultury, Augustów – „Dzieci”
2004 – Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Fińskiej, Tussula, Finlandia – „Ujrzane”
2004 – Wallington, New Jersey, USA – „Ujrzane”
2005 – Miejski Dom Kultury, Augustów – „Nowy Jork w tryptykach fotograficznych”
2005 – Dom Nauczyciela, Białystok – „Okruchy”
2006 – Dom Pracy Twórczej, Wigry –„Nowy Jork w tryptykach fotograficznych”
2006 – Politechnika Białostocka, Wydział Architektury – „Nowy Jork w tryptykach fotograficznych”
2006 – Galeria FAMA, Białystok – „Nowy Jork w tryptykach fotograficznych”
2009 - Galeria Café del Arte, Krzywy Domek, Sopot – „Nowy Jork w tryptykach fotograficznych”
2009 – Galeria „Pod Wiatą”, Puszcza Augustowska – „Okruchy”
2010 – Galeria „Schody”, Warszawa – Fotocollage – Nowy Jork”
2012 – British American Tobacco, Augustów – „Fotocollage – Nowy Jork”
2013 – Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa, ROK „Mazury Garbate”, Olecko – „Nowy Jork 2004”
2013 – Muzeum Regionalne im. Mieczysława M. Ratasiewicza, Gołdap – „Nowy Jork 2004”
2015 – Centrum Sztuki Współczesnej & Galeria Andrzeja Strumiłły Oddział Muzeum Okręgowego, Suwałki – „Te Wai Pounamu – obrazy znalezione”
2015 – Dworek Sierakowskich, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Sopot - „Te Wai Pounamu –
obrazy znalezione”
2015 – Dom Kultury, Galeria K2, Gołdap – „Te Wai Pounamu –
obrazy znalezione”
2015 – Miejski Dom Kultury, Mała Galeria APK, Augustów –„Te Wai Pounamu –
obrazy znalezione”
2016 – Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, WierszYstawka,
2017 - Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa, ROK „Mazury Garbate”, Olecko ––„Te Wai Pounamu – obrazy znalezione”
2017 – Centre Dainava, Druskininkai, Litwa - –„Te Wai Pounamu – obrazy znalezione”
Wystawy zbiorowe
2009 – Europejskie Centrum Bajki, Pacanów; Zespół Pałacowy w Kurozwękach; Biuro Wystaw Artystycznych, Kielce; Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Galeria Plastyczno-Muzyczna „Schody”, Warszawa Kraków; – „Wszystkie dzieci świata”
2011 – IV FotoArtFestival, Galeria Fotografii B&B, Bielsko-Biała – „FotoOpen 2011”
2011 – Europejskie Centrum Bajki, Pacanów; Muzeum Zabawek i Zabawy, Kielce; Zespół Pałacowy w Kurozwękach – „Wszystkie dzieci świata”
2012 – Europejskie Centrum Bajki, Pacanów; Zespół Pałacowy w Kurozwękach; Biuro Wystaw Artystycznych, Kielce; Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Kraków; Nowohuckie Centrum Kultury, Nowa Huta; Galeria Plastyczno-Muzyczna „Schody”, Warszawa – „Wszystkie dzieci świata”
2013 – V FotoArtFestival, Galeria Fotografii B&B, Bielsko – Biała – „FotoOpen 2013”
2013 – Miejski Dom Kultury, Mała Galeria APK, Augustów – „Mężczyźni w obiektywach kobiet”,
2013 – Galeria Chłodna 20, Suwałki – „Biebrza”
2013 – Miejski Dom Kultury, Koło – „Portret 2013”
2013 – Europejskie Centrum Bajki, Pacanów; Galeria Otwarta, Sandomierz; Nowohuckie Centrum Kultury, Nowa Huta; Biuro Wystaw Artystycznych, Kielce; Galeria BWA,Tarnów – „Wszystkie dzieci świata”
2014 – Galeria Miejskiego Domu Kultury, Koło; Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych, Poznań – „Portret 2013”
Te Wai Pounamu – obrazy znalezione
Do Nowej Zelandii, Krainy Długich Białych Obłoków, wybrałam się z grupą znajomych w trakcie pobytu w Australii. Kiedy kilka miesięcy wcześniej rozważaliśmy, jakie miejsce wybrać na naszą wspólną wyprawę, niewiele wiedziałam o lądzie, na który kapitan Cook jako pierwszy Europejczyk zszedł w roku 1769 i rozpoczął badania. Owszem, studiowałam lektury, przewodniki i plan naszej włóczęgi po Te Wai Pounamu (w języku Maori to Wyspa Południowa), ale w najśmielszych wyobrażeniach nie mieściły się znalezione tam obrazy: wiecznie zielone lasy kauri, mleczno-szafirowe jeziora polodowcowe, mleczno-szare wody potoków górskich, dzikie i puste przestrzenie nadmorskich plaż, góry malowane w niezwykłe wzory, wszechobecne wodospady, prastare lasy Fiordland, kształty wapiennych skał Kura Tawhiti i ufne lwy morskie, foki i papugi Kea. Po raz trzeci (wcześniej w Libanie i Syrii) odniosłam wrażenie, że wszystko tutaj jest tylko dla nas. Tak niewiele osób było w odwiedzanych miejscach i na szlakach. Fotografowałam łapczywie, kęsami fotografii, tak jak posila się głodny przy pełnym stole. Nie przewidziałam również siły swoich reakcji emocjonalnych – zachwytu, szczęścia, pełni, jedności, zespolenia z miejscem, świadomości bycia tu i teraz, radości, wdzięczności Panu Bogu i ludziom, moim towarzyszom podróży. Cenię tę nieprzewidywalność, dzięki której doświadczam zaskoczeń, otwieram się na odczucia we mnie i świadomie je przeżywam, wciąż jestem ciekawa świata, a fotografia –
przypomina że można wyjrzeć
z życia jak zza okna Być sobie
obcym co oznacza wolność
na co dzień niedostępną…
(Jarosław Klejnocki, Litania)
Te Wai Pounamuto wyspa, o której nie można zapomnieć. Siła tej pamięci nie pozwala przeżytego zamknąć w sobie, zostawić tylko dla siebie. Nakazuje dzielić się obrazami znalezionymi w miejscu, które jest dla mnie symbolem nowego życia, wzrostu, siły i spokoju, ale również ideą wiecznego ruchu.
Nigdzie wcześniej nie byłam tak szczęśliwa i nigdy z taką siłą nie pragnęłam powrotu na tę wyspę .
Janina Osewska
wernisaż okiem Aleksandra Fros - Sympatyczny Klub Fotograficzny