• 60 lat Teatru Ziemi Rybnickiej

Festiwal sztuk Pięknych 2018

Festiwal Sztuk Pięknych Rybnik 2018

Inauguracja I edycji Festiwalu Sztuk Pięknych Rybnik 2018.
Organizatorzy:
Fundacja PGE – Energia Ciepła
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Miasto Rybnik
Festiwal Sztuk Pięknych Rybnik 2018 ma na celu upowszechnienie wiedzy oraz podwyższenie poziomu intelektualnego młodego pokolenia w zakresie osiągnięć sztuki współczesnej akademickiej, celem podejmowania świadomych decyzji zawodowych, a w konsekwencji polepszenia naszego wizerunku w otaczającym świecie. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną osiągnięcia uczelni artystycznej, poprzez udostępnianie bezpośredniego kontaktu ze sztuką profesjonalną i tym samym zaszczepienie w odbiorcach chęć pogłębiania wiedzy. Festiwal skierowany jest do placówek z klasami o zainteresowaniach plastycznych, graficznych, projektowych, informatycznych, jak również do pedagogów, instruktorów plastyki oraz osób zainteresowanych sztuką współczesną. W ramach projektu zorganizowane zostaną wystawy, wykłady z pokazami multimedialnymi i warsztaty plastyczne.
W pięciu rybnickich placówkach kultury: Teatrze Ziemi Rybnickiej, Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Halo Rybnik, Industrialnym Centrum Kultury oraz w Fundacji PGE Energia Ciepła odbędą się wystawy prezentujące osiągnięcia ASP w Katowicach, wykłady specjalistyczne z pokazami multimedialnymi oraz warsztaty plastyczne.

13 kwietnia o godzinie 10.00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbędzie się uroczysta inaugracja Festiwalu Sztuk Pięknych: z udziałem Piotra Kuczery – Prezydenta Miasta Rybnika, dr hab. Grzegorza Hańderka – Rektora ASP w Katowicach, Jana Makowskiego - Prezesa Zarządu Fundacji PGE Energia Ciepła, a także przedstawicieli Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Rybnika.

Uroczyste zakończenie Festiwalu przewidziane jest na 27 kwietnia o godz. 17.00 w siedzibie Fundacji PGE Energia Ciepła połączone z wernisażem Wystawy Powarsztatowej z udziałem wszystkich uczestników Festiwalu.
Koordynatorzy Festiwalu: Maria Budny-Malczewska i Dominika Stach

 

Wystawy w Teatrze Ziemi Rybnickiej

Galeria Sztuki

Tytuł wystawy: „The Wax of Poland”

Antonina Konopelska

doktorantka Środowiskowych Studiów Doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach |

Urodzona w Częstochowie w 1990 roku. Trzonem jej artystycznych eksperymentów jest spotkanie z drugim człowiekiem. W swoich realizacjach pokazuje przyjaciół, bliskich, nieznajomych lub ją samą. Pracuje z dźwiękiem i muzyką. Absolwentka Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej „Kowalni” Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP. Autorka wystaw indywidualnych (m.in. The Wax of Poland, Emart Gallery,Nowy Jork, 2015).

 medium wystawy – fotografia

opis wystawy:

„The Wax of Poland to cyfrowy gabinet figur wmanekinowanych przez Antoninę Konopelską w cykl sterylnych portretów, które w ulotny sposób przestają być – nomen omen – czystą fotografią, której od jej początków odmawiano bycia sztuką, a stają się „preparatami”, czy też może „portreparatami” jutra. Okazy przepoczwarzają się i w swojej nowej formie – w stadzie – osaczają widza, który zdziwiony i zaskoczony pyta: – Jak to możliwe, że jutro jest na wyciągnięcie ręki? – Dokąd idziemy? – Co jest istotą obrazu człowieka prawdziwego? – Kiedy nas zaczną drukować (w 3D)? – Czy człowiek uprzedmiotowiony może mieć duszę? Chłód i komputerowa formalina nie odbierają tej wystawie emocji. Oni tu są. Bardziej. Formą. Sztuką, przecież.”

– Zuzanna Żyzny-Żelezna

 

Galeria Sztuki i Sala Kameralna

Tytuł wystawy: Artur Oleś – about:blank

Artur Oleś

asystent Katedry Grafiki Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach |

Urodził się w 1985 roku w Chorzowie. Studiował na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 2010 roku w Pracowni Druku Płaskiego prof. Józefa Budki. Od 2010 pracuje jako asystent w Pracowni Druku Płaskiego. Zajmuje się projektowaniem plakatów, grafiką i produkcją muzyki elektronicznej (jako Chino). Od 2012 roku wraz z Olivią (Karolina Marut) tworzą kolektyw muzyczno-kuratorski Radar, który początkowo funkcjonował jako klub i galeria na krakowskim Kazimierzu. W 2014 roku współtworzył wraz z Janem Dybałą, Piotrem Ceglarkiem i Kubą Sojką eksperymentalny projekt Biuro Dźwięku Katowice.

medium wystawy – plakat

opis wystawy:

about:blank to wystawa plakatu młodego grafika, projektanta i muzyka w jednej osobie – skromnego artysty Artura Olesia. W wolnej interpretacji wystawa o pustce, która za chwilę, za moment zostanie wypełniona Barthesowskim punctum – ukłuciem, użądleniem, zranieniem – działającym przez krótką chwilę lecz posiadającym dużą siłę ekspansji na wrażliwość odbiorcy dzieła sztuki.

about:blank to początek procesu tworzenia – pusta/czysta kartka papieru, pusty/czysty obszar roboczy, puste/czyste płótno. Moment, chwila wyczekiwania na inspirację, zatrzymanie przed czymś co zaraz się wydarzy i zostanie przelane na pustą/czystą płaszczyznę, i stanie się dziełem sztuki, plakatem, utworem…

 

 

Program festiwalu:
14–15 kwietnia, w godz.10.00–13.00, Centrum Informacji Turystycznej Halo! Rybnik - prezentacja Festiwalu oraz zajęcia otwarte,
16-17 kwietnia, w godz.10.00–13.00, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna - zajęcia dla młodzieży z I LO
19-20 kwietnia, w godz.10.00–13.00, Teatr Ziemi Rybnickiej - warsztaty dla młodzieży
23-24 kwietnia, w godz.10.00–13.00, Industrialne Centrum Kultury-Zabytkowa Kopalnia Ignacy - zajęcia dla młodzieży z IV LO,
26-27 kwietnia, w godz.10.00–13.00, Fundacja PGE Energia Ciepła w Rybniku - zajęcia dla młodzieży z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elelektrycznych.

19-20.04.2018, Teatr Ziemi Rybnickiej | SITO LIVE PRINTING - warsztaty sitodruku

Wykład, prezentacja multimedialna: Serigrafia | Michalina Wawrzyczek-Klasik
Opis warsztatów:
Zapraszamy do świetnej zabawy, podczas której zdobędziecie wiedzę na temat jednej z najciekawszych technik graficznych. W pierwszym dniu warsztatów omówimy i zademonstrujemy za pomocą multimedialnych materiałów technologię sitodruku – dowiecie się jak wyglądają kolejne etapy przygotowania matrycy, jak pracować z obrazem przeznaczonym do naświetlenia, poznacie pojęcie rastra. Prezentację możliwości omawianej techniki graficznej dopełnimy pokazem „druku na żywo” - nie zwyczajnych - a jadalnych grafik (nie zdradzimy nic więcej, trzeba przyjść i zobaczyć na własne oczy). W drugiej części naszego spotkania omówimy pokrótce historię sitodruku, jego rozwój i to jak funkcjonuje w sztuce dzisiaj, przede wszystkim na przykładach prac młodych, związanych katowicką ASP twórców. Na koniec pierwszego dnia, każdy z uczestników wydrukuje sobie własnoręcznie na bawełnianej torbie, przygotowaną przez nas wcześniej grafikę. W drugim dniu wykorzystacie zdobytą dzień wcześniej wiedzę, aby wykonać własne szablony sitodrukowe do formatu A3. Ten dzień przeznaczony będzie na wykonanie i konsultację Waszych projektów, wybór kolorów oraz oczywiście na wydrukowanie Waszego nakładu prac.

Prowadzący:
Michalina Wawrzyczek-Klasik
doktor sztuki | wykładowca w Katedrze Grafiki
Urodzona w 1984 r. w Żorach. Absolwentka ASP w Katowicach, dyplom z wyróżnieniem w 2010 roku w Pracowni Serigrafii prof. W. Węgrzyna. Dyplomy dodatkowe w Pracowni Intermediów prof. A. Romaniuka oraz Pracowni Malarstwa prof. I. Walczaka. W 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuki. Zajmuje się działaniami skupionymi wokół szeroko rozumianego obrazu. Swoje realizacje często kieruje w stronę obiektu, wykorzystuje elementy instalacji. Niektóre ze swoich prac dopełnia dźwiękiem. Współtwórczyni projektu "Bezpośrednio"(razem z A. Masternakiem i M. Klasikiem). Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw i projektów krajowych oraz międzynarodowych. Wychowała się i mieszka w Rybniku.

Marta Pogorzelec
doktor sztuki | asystent w Katedrze Grafiki
Urodzona w Gliwicach w 1981 roku. Dyplom magisterski obroniła z wyróżnieniem w 2008 roku w Pracowni Technik Cyfrowych Profesora Adama Romaniuka w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2010 roku asystent w Pracowni Grafiki Cyfrowej oraz w Pracowni Kompozycji na macierzystej uczelni. W 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuki. Autorka wystaw indywidualnych w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu oraz w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.